Okolí

destinace kde se nachází
autobus 0,5km
vlak 0,5km
restaurace 0.5km
koupání 1km
lyžařský vlek 1km
obchod potraviny 50m
pošta 1km
nákupní centrum 1km
bankomat 1km
les 1km

Výlety, atrakce, zábava

Pěší turistika, horské kolo singltrek, klasické sjezdové lyžování, biathlon.

Možnosti koupání

vodní nádrž Strž, vodní nádrž Pilská, rybník Velké Dářko, vodní nádrž Vír, přírodní koupaliště Nové Město na Moravě, rybník Sykovec, Medlovský rybník, Skalský rybník, bazén Žďár nad Sázavou, Domanínský rybník, Milovský rybník, koupaliště Šiklův Mlýn, Pokojov – Rybník Rendlíček, rybník Dalečín, lom Dolní Rožínka

Blízká lyžařská střediska

Harusův kopec – Nové Město na Moravě

Kam vyrazit za sportem

Vysočina Aréna

Areál Vysočina Aréna-místo konání Mistrovství světa v Biatlonu, ve kterém se každoročně koná řada mezinárodních závodů, leží na západním okraji Nového Města na Moravě.

Vysočina Aréna je dějištěm Světových pohárů a Mistrovství světa v biatlonu a v horských kolech.

Harusův kopec (741 m)

Nad městem se vypíná Harusův kopec s televizní věží na vrcholu sjezdovkou na východním svahu. Kdysi na kopci stávala turistická chata s rozhlednou, která bohužel za II. světové války vyhořela a již nebyla obnovena. Na vrchol kopce od hotelu SKI vede trasa terénního testu zdatnosti.

Vírská přehrada

Vírská přehrada s návštěvou starých hradních zřícenin, gotických hradů z 13. století Aueršperka, Zubštejna a Pyšolce. Všechny tři zříceniny leží na okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice nad Pernštejnem. Ideálním východiskem nenáročného okružního výletu od jednoho hradu k druhému je Vír v údolí Svratky. Vírský kaskádovitý vodopád.

Sportovní a relaxační centra

SportenTime, squash, posilovna, masáže, sauna
Bowling Enpeka
Solná jeskyně, Žďár nad Sázavou

Vyjížďky na koních

Blatiny, Jezdecký klub a zookoutek
Javorek, Stáj Sága,
Jimramovské Pavlovice, Selské stavení

Horolezecká a lanová centra

Penzion Pegas Vlachovice
Bvv Zubří

Golfové hřiště Svratka

Zimní sportovní aktivity

Upravené běžecké lyžařské tratě
Sjezdovka Harusův kopec Nové Město na Moravě
Sjezdovka Nový Jimramov
Ski areál Svratka
Kam za památkami Novoměstska
Horácké muzeum, Horácká galerie.
Novoměstské jarmarky, letní kino, kulturní akce, koncerty.
Komentované prohlídky Nového Města na Moravě v dobových kostýmech.

Santiniho vysočinské květy

V r. 1705 byl zvolen opatem cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou Václav Vejmluva. Za jeho vedení v letech 1705-1738 zažíval žďárský klášter období největšího rozkvětu. Opat Vejmluva se poprvé setkal s Janem Blažejem Santinim-Aichelem /1677-1723/ v roce 1706. Od této doby se datuje jejich intenzivní spolupráce, která trvala 17 let až do Santiniho smrti. Během těchto let vznikla více než desítka vynikajících staveb: kostel sv. Petra a Pavla v Horní Bobrové, kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově, klášterní zájezdní hostinec v Ostrově nad Oslavou, kostel sv. Václava ve Zvoli, dolní hřbitov a hospodářský dvůr Lyra ve Žďáře nad Sázavou.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

Poutní kostel na Zelené hoře je vrcholné dílo české barokní gotiky. Projekt vznikl velice rychle, patrně mezi dubnem a srpnem r. 1719. Základní myšlenka Václava Vejmluvy byla Santinim rozpracována do konečné výtvarné podoby. Stabva byla postavena v letech 1719-1722. Ve stavbě se opakuje symbolika čísel a tvarosloví. Sám kostel je postaven na půdorysu pěticípé hvězdy, což je symbol nejen pěti ran Kristových, ale také pěti hvězd mučedníka sv. Jana Nepomuckého. Tato unikátní stavba je od r. 1994 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

HRAD PERNŠTEJN

Mimořádně zachovalý středověký hrad byl základnou pánů z Pernštejna.

MUZEUM NOVÉ GENERACE

Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Zažijte jedinečnou atmosféru týkající se historie, života, tvořivosti a krásné žďárské přírody.

Maršovská rychta

V rychtě v Maršovicích prožili část svého dětství sourozenci Křičkovi: hudební skladatel Jaroslav, básník Petr a jejich sestra, spisovatelka Pavla. Bratři Křičkové také složili pro svou babičku, která na rychtě žila, dnes již téměř zlidovělou písničku Bábinčin maršovský valčík.

Tři studně

Hudební skladatel Bohuslav Martinů pobýval v létě roku 1938 na Třech Studních. Na břehu rybníka Sykovce, který je nejvýše položeným rybníkem ve Žďárských vrších, pramení studanky Barborka a Vitulka. Na Třech Studních můžete navštívit nejmenší náměstíčko v Evropě a Letní minigarelii. Je zde také letní kino.

Samotín

Samotín nese přízvisko partyzánská obec. V letech 1944-45 byla obec opěrným bodem partyzánského oddílu Záře.

Hrající orchestrion v Hostinci na Veselíčku

Jeden z posledních hrajících orchestrionů, který byl vyroben ve Vídni před rokem 1850.

Městská památková zóna Jimramov

Historicky střed městyse s barokními a klasicistními domy často využívají filmové štáby. Uprostřed náměstí stojí bývalá škola, v níž je umístěna výstavní síň U sv. Jana a Síň rodáků. Mezi vystavovanými exponáty je výjev z loutkového filmu Broučci od Jiřího Trnky.

Městské muzeum Svratka

Ulice městečka za doby I. republiky s krámky a dílnami. Ševcovská dílna, krejčí, kožešník, výroba lyží, klempíř, hrnčíř, koloniál a další. Muzeum je otevřeno v červenci a srpnu od úterý do neděle

Kam na vrcholky hor

Skalní útvary

Rulové skalní útvary Žďárských vrchů vznikly mrazovým zvětráváním. Často na ně navazují balvanovité sutě na svazích. Na jejich vrcholy vedou cesty různé obtížnosti, některé z nich jsou vhodné pro turisty, jiné pro horolezce. Dráteničky 775 m, Malínská skála 811 m, Lisovská skála 802 m, Rybenské perničky 748 m, Zkamenělý zámek 765 m, Pasecká skála 819 m, Prosička 739 m, Bohdalec 791 m, Černá skála, Jelení skalka.

Devět skal 836 m

Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal je tvořen skalními útvary, které jsou rozčleněny do bloků vysokých až 15 m a nazývají se kazatelny. Bloky tvoří seskupení typu skalního města. Skalní vyhlídka na vrcholu je přístupná a nabízí takřka kruhový výhled do údolí horní Svratky a na rozlehlé lesy hlavního hřebene.

Čtyři palice 732 m

Čtyři mohutné skalní bloky nazývané Čtyřpaličatá, Děvín, Tvrz a Opomenutá vznikly mrazovým zvětráváním ve starších čtvrtohorách. Skalní útvar dosahuje délky 50 m a výšky stěny až 33 m. Podle puklin jsou na jeho vrcholu zformovány čtyři bloky – lidově „Palice“.

Milovské Perničky 757 m

Na vrcholu Milovských Perniček, kterým se také říká Velké Perničky, jsou zvláštní prohlubně, tzv. perničky. Jedná se o skalní mísy o průměru 20 – 87 cm a hloubce 6 – 30 cm, které vznikly mrazovým zvětráváním. Jejich původ byl však dlouhá léta opředen tajemstvím. Tradovalo se, že byly vytvořeny člověkem a sloužily ke kultovním účelům, nebo k zapalování strážních ohňů či k drcení obilí.

Žákova hora a Stříbrná Studánka 810 m

Na Žákově hoře se rozkládá národní přírodní rezervace, ve které se uchovala jedinečná lokalita původního kopce je Stříbrná studánka – jeden z pramenů řeky Svratky. U ní byla v roce 1970 vyhlášena tehdejším prezidentem Ludvíkem Svobodou Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy.

Kam s dětmi za zábavou

Šiklův mlýn

V největším přírodním zábavním areálu v ČR najdete westernové městečko, půjčovnu kostýmů, military a off-road zónu, letiště koupaliště, kemp i hotel. Areál je otevřen v červenci a srpnu nonstop

PEKLO ČERTOVINA v lesích na Čertovině u Hlinska vyrostl unikátní projekt PEKLO.

SOCHY MICHALA OLŠIAKA

Sochy jsou rozmístěny ve Žďáru nad Sázavou a okolních obcích: Hamry nad Sázavou, Obyčtov, Poděšín, Polnička, Račín, Škrdlovice, Tři Studně. Jedná se o betonové nebo pískovcové sochy v nadživotní velikosti, které jsou citlivě začleněny do přírody. Nejbližší sochy – Výr u obce Tři Studně (cca 9 km) a Hraniční kámen u Pilské nádrže ve Žďáru nad Sázavou (cca 25 km od hotelu), který je doplněný sochami Orlice a Lva.

Strašidelný zámek Draxmoor a Muzeum veteránů

Strašidla, sklepení, středověké tržiště i 3D kino najdete v bývalé zámecké sýpce. Hned vedle zámku můžete navštívit také muzeum veteránů. Oba objekty jsou otevřeny v červenci a srpnu od úterý do neděle, v květnu, červnu a září o víkendech.